5 nejčastějších problémů s pračkami

Pračky jsou spolehlivými pomocníky v domácnosti, bez kterých si dnes snad už nedovedeme běžný život a každodenní práce, ani představit. Proto bychom o ně měli správně pečovat, aby nám sloužily co nejdéle a především bez poruch.

1. Usazeniny vodního kamene u a nečistot

Pračky často trpí nahromaděním vodního kamene a nečistot, které mohou způsobit závady na vnitřních součástkách a zkomplikovat samotné praní. Řešením je používání pračkového filtru, který zachytává nečistoty a minerální látky a chrání tak pračku.

2. Zanášení filtru

Dalším běžným problémem je zanášení filtru, kvůli čemuž může pračka špatně pracovat a může docházet k protečení vody nebo špatnému praní. Myslete na to a pravidelně filtry kontrolujte. Podobně se zanáší také filtr sušičky a pak bývá potřeba opětovného sušení nebo delších programů, které spotřebují více energie i času. Někdy je pak dokonce nutné prádlo zbytečně znovu prát.

3. Nadměrná potřeba energie a vody

U starších modelů praček je pravděpodobnější i vyšší spotřeba energie a vody. Použitím pračkového filtru můžete snížit jejich spotřebu tím, že zlepšíte účinnost praní. To vede ke kratším cyklům a menší potřebě opakovaného praní. To také pomáhá chránit oblečení před poškozením způsobeným dlouhým nebo nadměrným praním. Takto navíc prodlužujete životnost svého prádla a předcházíte jeho opotřebení.

4. Hluk a vibrace

Především starší pračky bývají hlučné a praní v nich způsobuje vysoké vibrace. To může být způsobeno nerovnováhou při praní nebo opotřebením ložisek. Pokud se vám zdá, že vaše pračka během praní vibruje více, než by měla, zkontrolujte, zda je správně vyrovnána a stabilní nebo jestli se do pračky nedostaly nevhodné předměty. Bohužel, opotřebené ložiska nebo tlumiče vibrací, budou potřebovat odbornou opravu nebo výměnu.

5. Zápach a plíseň

Vlhké prostředí pračky je ideální pro růst zdraví škodlivých plísní a bakterií, které mohou způsobit ten známý a nepříjemný zápach linoucí se i z čerstvě vypraného prádla. Pravidelné čištění pračky, gumového těsnění, zásuvky na prací prostředek a filtrů vám zajistí čistou pračku bez zápachu a také čisté prádlo.

Pokud se setkáte s některým z běžných problémů, jako je nadměrný hluk, otřesy, problémy s odstřeďováním, netěsnosti nebo problémy s elektronikou, je často možné je vyřešit jednoduchými kroky, jako je vyčištění filtrů, kontrola hadic, nebo restartování. Pokud však problémy přetrvávají, je nejlepší obrátit se na profesionála. Samostatné pokusy o opravu mohou vést k dalším poškozením nebo dokonce k závažným bezpečnostním rizikům. Pamatujte, že ušetřit s pračkovým filtrem může být mnohem výhodnější než čelit riziku dalších poruch nebo nutnosti koupě nové pračky ve chvíli, kdy se problémy nahromadí.

Publikováno: 04. 01. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adora Novotná